Nagłówek jest najważniejszą częścią reklamy. To on decyduje czy ludzie zechcą zapoznać się z zawartością czy nie. Wszyscy chcemy wiedziec o czym za chwilę bedziemy czytali, aby podjąć decyzję czy opłaca się nam to zrobić. Jednym z głównych autorytetów w dziedzinie opracowywania nagłówków, którym nie można się oprzeć, jest Victor O. Schwab. I choć o jego prywatnym życiu wiemy niewiele, to o jego twórczości można by napisac książkę. Jeżeli poważnie myślisz o tworzeniu dobrych reklam, nie możesz przegapić przykładów Victora O. Schwaba.
5 podstawowych przykazań, skutecznego Copywritingu.
Victor O. Schwab jest jednym z najbardziej znanych copywriterów wszech czasów. W serii pięciu artykułów pod wspólnym tytułem „Jak napisać dobrą reklamę — krótki kurs copywritingu”, które ukazały się w 1941 roku, Schwab przedstawił pięć przykazań copywritingu:
1. Zwróć na siebie uwagę.
2. Uświadom ludziom pożyteczność swojego produktu.
3. Udowodnij to.
4. Przekonaj odbiorców do swoich zalet.
5. Zachęć do działania.
Później rozwinął tę koncepcję i napisał książkę o takim samym tytule. Jest ona nadal uznawana za jeden z najlepszych podręczników copywritingu.
Krótka historia, długiej drogi do sukcesu Victora O. Schwaba.
Victor urodził się w 1898 roku w Hoboken, w New Jersey. W wieku 19 lat rozpoczął studia wieczorowe na Columbia University, gdzie spotkał Maxwella Sackheima. W tym czasie Sackheim był głównym copywriterem w agencji Ruthrauff i Ryan. Schwab został zatrudniony przez Sackheima jako jego prywatny sekretarz,jednak bardzo szybko awansował na copywritera, piszącego na zamówienie. Kiedy w 1928 roku Sackheim i Scherman zdecydowali się sprzedać swoją agencję, przeszła ona w posiadanie Schwaba i jego partnera — Roberta Beatty’ego. Można powiedzieć, że od tego momentu stał się pionierem copywitingu. Zmarł w 1980 w wyniku skutków udaru.
Dobry nagłówek reklamowy, jest dźwignią handlu.
W czasach internetowej konkurencji nikt nie czytałby gazet z pretensjonalnymi, nudnymi nagłówkami. Ludzie potrzebują bodźca, który ich skutecznie zachęci do działania – w tym przypadku do kupna. W owocnych zawsze powtarzamy, że dobry nagłówek jest w stanie obronić słabszą treść. Natomiast słaby nagłówek, zabije nawet najlepiej napisany tekst, gdyż nikt się z nim po prostu nie zapozna.
"Nagłówek książki „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, stworzony przez V. O. Schwaba pomógł zdobyć książce najwięcej czytelników w historii Amerykańskiego wydawnictwa."
Korzyść wynikająca z nagłówka musi być Twoją korzyścią numer jeden. I choć o pisaniu skutecznych nagłówków reklamowych napisaliśmy już sporo treści, to jesteśmy zdania, że nigdy dość przypominania o ich najistotniejszych cechach. Nigdy też za dużo inspirujących przykładów, dlatego też z radością przedstawiamy/przypominamy najważniejsze zdania, jakie stworzył ten słynny copywriter.
50 przykładów nagłówków reklamowych
Victora Schwaba, które powtarza dziś cały świat.
Mały błąd, który kosztował farmera 3000$ rocznie.
Jest to nagłówek reklamy, która ukazała się w piśmie dla amerykańskich farmerów. Często klienci reagują mocniej na zagrożenie straty (zwłaszcza finansowej), niż na wizję dużej nagrody lub korzyści. Główną zachętą do przeczytania tego nagłówka mogą być różne niedomówienia. Farmerzy mogą zacząć się zastanawiać na czym polega ten „mały błąd”, przez który można stracić aż 3000$ rocznie? Czy jeżeli jest on mały to znaczy, że ja też mogłem go przeoczyć, a może ja straciłem już więcej? Może dzięki temu tekstowi dowiem się jeszcze na czym tracę pieniądze?
Rada dla żon, których mężowie nie oszczędzają pieniędzy — napisane przez inną żonę.
Jest to nagłówek reklamy, która ukazała się w piśmie dla amerykańskich farmerów. Często klienci reagują mocniej na zagrożenie straty (zwłaszcza finansowej), niż na wizję dużej nagrody lub korzyści. Główną zachętą do przeczytania tego nagłówka mogą być różne niedomówienia. Farmerzy mogą zacząć się zastanawiać na czym polega ten „mały błąd”, przez który można stracić aż 3000$ rocznie? Czy jeżeli jest on mały to znaczy, że ja też mogłem go przeoczyć, a może ja straciłem już więcej? Może dzięki temu tekstowi dowiem się jeszcze na czym tracę pieniądze?
Dziecko, które zdobyło serca wszystkich.
Temu nagłówkowi towarzyszyło zdjęcie uroczej dziewczynki, takiej jaką chcieliby widzieć swoją córkę wszyscy rodzice. Reklama umieszczana była w magazynach dla kobiet. Przedstawiona jest jakby biegła do przodu, w stronę osoby czytającej, wyciągając ręce w jej kierunku, tak, aby trafić w ramiona i do serca czytelnika.
Czy kiedykolwiek byłeś onieśmielony na imprezie?
Odwołano się tutaj do samoświadomości i kompleksu niższości, z którym nie radzi sobie wielu ludzi. Po przeczytaniu tego nagłówka mieli oni pomyśleć „to o mnie! Jeżeli przeczytam resztę tekstu, może znajdę rozwiązanie”.
Jak nowe odkrycie zmieniło przeciętną dziewczynę w prawdziwą piękność
Nagłówek skierowany do szerokiej grupy docelowej. Wykorzystuje on to, że większość kobiet jest uważana lub uważa się za te o przeciętnej urodzie. Tak samo większość z nich chciałaby poprawić swoją urodę.
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Nagłówek o którym słyszał niemal każdy. Nosi on w sobie uniwersalną korzyść, o której każdy z nas marzy. Pierwszą wersją było “Zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jednak nie miała ona takiego samego oddziaływania, jak ze słowem “jak”. Czytelnik myśli, że autor doskonale zna odpowiedź na zadane pytanie i pomoże mu z tym problemem.
Ostatnie 2 godziny są najdłuższe…i są to 2 godziny, które możesz zaoszczędzić.
Jest to doskonała reklama oddziałująca przede wszystkim na wprawionych podróżników, którzy znają bolączkę dwóch ostatnich, nużących godzin przed odlotem. Tak zaczynała się reklama nowych, szybkich, odrzutowych lotów pasażerskich. Odbiorca rozumiał, że dzięki takiemu nagłówkowi te linie mają sposób na odzyskanie tych 2 straconych godzin.
Kto jeszcze chce mieć figurę gwiazdy filmowej?
A kto nie chce? Uniwersalny nagłówek ukierunkowany na szeroką grupę odbiorców. Zwrot “kto jeszcze” sugeruje, że są już są osoby, które skorzystały z propozycji i dostał obiecaną korzyść.
Czy też popełniasz te błędy w języku angielskim?
Nagłówek obok którego nie przechodzi się obojętnie. Od razu zaczynamy się zastanawiać jakie to są „te” błędy i czy aby na pewno ja ich nie popełniam. Nagłówek nakierowany na ciekawość odbiorcy.
Dlaczego niektóre jedzenia eksplodują w Twoim żołądku?
Nagłówek rozpoczynający się od magicznego „dlaczego”, które według odbiorcy tekstu na pewno swoją treścią odpowie na dalszą część pytania. Nagłówek został wzmocniony obrazkiem przedstawiającym chemikalia eksplodujące w żołądku.
Ręce, które wyglądają piękniej już w 24 godziny — albo zwrot pieniędzy
Mocna i skuteczna obietnica otrzymania szybkich korzyści — “już w 24 godziny”, która poparta jest mocnym dowodem “albo zwrot pieniędzy”. Reklama miała trafiać do kobiet i myślę, że większość z nich została skłoniona do przeczytania dalszej części tekstu.
Możesz śmiać się ze zmartwień finansowych — jeżeli skorzystasz z tego Prostego Planu
Nagłówek celujący w szeroki wachlarz odbiorców, ponieważ każdy chciałby móc nigdy nie martwić się o swoje finanse.
Dlaczego niektórzy ludzie prawie zawsze wygrywają na giełdzie?
Jest to tytuł oferty, reklamującej podręcznik dla inwestorów giełdowych. Za sukces tego nagłówka odpowiadają dwa magiczne słowa kluczowe – „niektórzy” i „prawie”, które czynią tę ofertę bardziej wiarygodną.
To, co robią lekarze, kiedy „czują się parszywie”.
Sukces tego zdania zawarty jest w paradoksie. Zazwyczaj nikt nie myśli o tym, że lekarze chorują i czują się parszywie w sensie fizycznym. A jeżeli już się tak czują to to, co robią jest dla ludzi bardzo ważne, bo przecież są lekarzami, więc powinni znać najlepsze sposoby na to, aby się lepiej poczuć. Nagłówek ma również „ludzki wydźwięk” dzięki potocznemu “czuć się parszywie”, skracając tym samym dystans do odbiorcy.
5 spokrewnionych ze sobą problemów ze skórą — który z nich chcesz pokonać?
Jeżeli odbiorca miał lub ma jakiekolwiek problemy ze skórą na pewno zagłębi się w resztę tekstu, aby sprawdzić czy 1 z tych 5 problemów dotyczy właśnie niego. Dużą rolę ogrywa tu również układ pytania, który to pojawia się w większości nagłówków V. O. Schwaba.
Który z tych “Bestsellerów” w cenie od 2,5$ do 5$ chciałbyś jedynie za 1$?
W ten sposób sprzedawana jest ogromna ilość książek. Na ludzi działają porównania cenowe oraz to, że książki, które mogą kupić tak tanio, są „bestsellerami”.
Kto słyszał o kobiecie tracącej kilogramy, która jednocześnie w tym samym czasie rozkoszowała się trzema smakowitymi posiłkami?
Nagłówek, który wykorzystuje niedowierzanie czytelnika i stara się pomóc mu je przezwyciężyć.
Jak poprawiłem swoją pamięć w jeden wieczór
Nagłówek, który przedstawia tak niesamowitą korzyść, że zmusza do przeczytania całego tekstu.
Odkryj fortunę, która jest ukryta w Twojej pensji
Nagłówek zawiera zdanie z magicznym zwrotem “odkryj coś”. Nagłówek wykorzystany został do oferty papierów wartościowych.
Lekarze przekonują — 2 z 3 kobiet mogą mieć piękniejszą skórę już w 14 dni
Korzyść, która trafia do większości kobiet. Każda z nich zastanowi się najpierw dlaczego tylko 2 na 3 kobiety, czy ona jest jedną z tych 2 na 3, co na ten temat powiedzą lekarze, czy może być piękniejszą już po 14 dniach? Po zadaniu sobie tych pytań, na pewno będzie chciała poznać odpowiedź.
Jak zarobiłem fortunę na “jednym z tych głupich pomysłów”
Zainteresowanie wzbudza paradoks, jakim jest zarabianie na głupich pomysłach. Każdy z nas miewa głupie pomysły, więc dlaczego nie mielibyśmy zacząć na nich zarabiać?
Tysiące mają ten bezcenny dar — ale nigdy się o nim nie dowiedzą
Czytający od razu zastanawia się jaki to dar, dlaczego jest bezcenny i skoro mają go tysiące ludzi, to może ja też go mam? Wielu ludzi żyje z przeświadczeniem, że mają jakiś ukryty talent, którego jeszcze nie odkryli i przez to są niedoceniani w swoim życiu.
Czyja to wina kiedy dzieci są nieposłuszne?
Rodzic czytając taki nagłówek myśli, że to prawdopodobnie jego wina jako rodzica, więc może tekst powie mu, co ma zrobić, aby jego dziecko było grzeczne.
Jak “głupi popis” zrobił ze mnie mistrza sprzedaży
Nagłówek sprawia, że odbiorca zaczyna sobie zadawać pytania: co było tym popisem i dlaczego ludzie mówią, że jest głupi oraz jak ten jeden głupi popis zmienił życie tej osoby. Odbiorca będzie chciał wiedzieć, jak można wykorzystać „głupie popisy”.
Czy masz te symptomy “niewyczerpania”?
Ludzie lubią czytać o symptomach, bojąc się, że sami mogą je mieć. Poza tym ten nagłówek przyciągnie ich niedopowiedzeniem na temat „niewyczerpania” – czym ono może być?
Gwarantujemy, że pójdzie po lodzie, śniegu i błocie – albo podwójnie zwrócimy Ci pieniądze
Jeżeli oferta produktu zapewnia solidną gwarancję to nagłówek jest najlepszym miejscem żeby się nią pochwalić i ją wyeksponować. Gwarantowany zwrot pieniędzy zwiększa prestiż danej marki w oczach klientów.
Jak nowy rodzaj gliny poprawił moją cerę w 30 minut
Nagłówek obiecuje mocną korzyść za zapoznanie się treścią. Ponadto nagłówek, w którym ktoś mówi o swoim doświadczeniu dodatkowo zachęca odbiorcę do czytania.
161 nowych sposobów, żeby zdobyć męskie serce — w nowej, fascynującej książce dla kucharzy
Ponowne przyciąganie uwagi poprzez niedomówienia — jakie to sposoby, dlaczego jest ich akurat 161, dlaczego znajdują się w książce kucharskiej? Odbiorca myśli, że odpowiedź znajdzie w treści.
Czy życie dziecka jest warte dla Ciebie 1$?
Nagłówek z silnym ładunkiem emocjonalnym — jak życie dziecka może być warte 1$? Dalsza część oferty mówiła o tym, jak dziecko może zginąć w wypadku z powodu wadliwych hamulców w samochodzie czytelnika.
Zyski, które kryją się na Twojej farmie
Wszędzie kobiety majaczą o tym niesamowitym nowym szamponie!
4 elementy mocno pracują na skuteczność tego nagłówka: kolokwialny zwrot “majaczą”, podkreślenie sukcesu reklamowanego szamponu słowem “wszędzie”, magiczne słowo “niesamowity” oraz styl całego zdania jakby mówiła to np. sąsiadka na ulicy zapytana, co słychać.
Czy i Ty robisz jedną z tych 10 zawstydzających rzeczy?
Kolejny nagłówek wzbudzający ciekawość. Każdy zastanowi się, jakie to są te zawstydzające rzeczy, ponieważ nikt nie chce się czuć zawstydzony. I oczywiście przeczyta dalszą część treści.
Jest 6 grup inwestorów — w której grupie jesteś Ty?
Jest to nagłówek oferty, którą przeczytało mnóstwo inwestorów. Najpierw czytali oni o różnych typach postaw inwestycyjnych, a potem wykonywali krótki quiz, na którego podstawie dowiadywali się do, której grupy należą. Na koniec mogli przeczytać ofertę programów inwestycyjnych, które były dopasowane do konkretnego typu inwestycyjnego.
Dzisiaj… dodaj 10 000$ do wartości swojej nieruchomości za cenę nowego kapelusza
Który właściciel nieruchomości nie chciałby zwiększyć jej wartości i to “za cenę nowego kapelusza”? Nagłówek do reklamy produktu ubezpieczeniowego.
Czy Twój dom jest ubogi w zdjęcia?
Nagłówek wzmocniony został zdjęciem na, którym widniał pokój opatrzony znakami X na ścianach, w miejscach, w których powinny znajdować się zdjęcia.
Jak dostarczyć swoim dzieciom dodatkowego żelaza — 3 smakowite sposoby
Nagłówek w sprytny sposób zakłada, że każdy rodzic chciałby dostarczyć swoim rodzicom dodatkowego żelaza. Sugeruje więc, że dalsza część tekstu przedstawi sposób jak dostarczyć to żelazo i to na 3 sposoby, które dziecko w 100% zaakceptuje.
Dla osób, które chcą pisać, ale nie mogą zacząć
Zdanie, które ma trafić do konkretnej grupy odbiorców, jaką są początkujący pisarze.
Zbrodnie, które popełniamy przeciwko naszym żołądkom
W dzisiejszych realiach większość jest przekonanych, że odżywia się niewłaściwie i źle traktuje swój układ trawienny używkami. Ważnym chwytem jest tutaj zastosowanie zdania w 1. osobie liczby mnogiej, które znacząco skraca dystans do odbiorcy.
Człowiek z umysłem konika polnego
Nieco absurdalny nagłówek, który przyciąga tym właśnie absurdem. Zastanawiamy się: kim jest człowiek z umysłem konika polnego oraz czy to dobrze czy źle, że ktoś ma umysł konika polnego? Kolejne wykorzystanie sztuczki w stylu “czy i ja mam te symptomy?”.
Śmiali się gdy usiadłem do pianina — ale gdy zacząłem grać…
Nagłówek, który jest swego rodzaju mini historią z happyendem. Bardzo skuteczne podejście “przed i po” które sprawdza się w wielu innych nagłówkach. Skutecznie wzbudza zainteresowanie i sugeruje odbiorcy, że czeka go ciekawa historia do przeczytania, mimo że każdy oczekuje od niej pozytywnego zakończenia.
Wyrzuć swoje wiosła
Świetny sposób na wprowadzenie czegoś nowego na rynek, co pozwoli wyrzucić nam starszy odpowiednik. W ten właśnie sposób reklamowane były silniki do łodzi i motorówek, a także nowe radioodbiorniki (“Wyrzuć swoją antenę”).
Jak zdziałać cuda z odrobiną ziemi
W tym nagłówku zostały wykorzystane dwa bardzo skuteczne elementy — “jak”, które sugeruje dalszą instrukcję oraz “zdziałać cuda”, którego nie trzeba tłumaczyć. Razem oferują mocną korzyść.
Małe przecieki, które sprawiają, że człowiek ubożeje
Kolejny nagłówek, który wykorzystuje strach przed stratą finansową u odbiorcy.
Przebita przez 301 igieł… zachowuje pełne ciśnienie powietrza
Każdy kierowca byłby zainteresowany przeczytaniem artykułu, który zapowiada taki nagłówek. Zapowiada on tak niesamowitą korzyść, że musimy po prostu przeczytać więcej.
Kto jeszcze chce zapalić świeczkę na torcie w połowie jego przygotowywania?
Kolejny nagłówek intrygujący absurdem oraz pytaniem „kto?”. A kto by nie chciał?
Dlaczego Żarówki (tutaj nazwa firmy) Dają W Tym Roku Więcej Światła?
Ten nagłówek ma tylko sens wtedy gdy marka firmy użytej w nim jest szeroko znana, rozpoznawalna i przede wszystkim szanowana. W myśl głównej zasady copywritingu lepiej nie umieszczać nazwy firmy w nagłówku w innym przypadku.
Do ludzi, którzy pewnego dnia chcą rzucić swoją pracę.
Większość z nas uważa, że zasługuje na lepszą pracę i że rzuci kiedyś tę, którą wykonuje. Nagłówek skutecznie przyciąga takie osoby.
Często druhna, nigdy panna młoda
Kolejny zagadkowy nagłówek, który zachęca do przeczytania całego artykułu, aby przekonać o co może chodzić.
Wstydź się, że nie zarabiasz dużych pieniędzy – kiedy ci faceci robią to z taką łatwością
Nagłówek wyrażający oskarżenie wobec odbiorcy, że nie wie on, jak sobie radzić w życiu. Jesteś tak samo zdolny jak ci faceci, a nie potrafisz zarobić pieniędzy? Musisz przeczytać dalszą część tekstu.
Sprawdź też: Świetne nagłówki reklamowe i historia marketingu marki Canon.
Nagłówek, który zmienił moje życie.
Zawodowa historia Victora Schwaba, to tak naprawdę historia skutecznej komunikacji.
Mam nadzieję, że wszystkie te inspirujące przykłady pomogą Ci opracować własne sentencje. Oczywiście to co tu napisałam, stanowi tylko lakoniczny wstęp do ogromnego tematu jakim jest Twórczość Schwaba. Dlatego będę wdzięczna jeśli podzielisz się swoimi spostrzeżeniami lub rozwiniesz temat w komentarzach na dole tej strony. Dziękuję.