Istnieją trzy sytuacje w których firmy zmieniają nazwę: Negatywne skojarzenia, Fuzje i przejęcia i Optymalizacja.
Renaming to proces zbudowania od podstaw nowej tożsamości dla istniejącego przedsiębiorstwa. Zmiana nazwy to zalety wejścia na rynek z nową marką, i korzyści płynące z już zdobytego doświadczenia. Dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć, na temat zmiany nazw firm i spółek.
Polem bitwy stał się dziś, cały międzynarodowy rynek...

Renaming to zmiana nazwy firmy rozpatrywana w kontekście profesjonalnego marketingu. Nie powinien być przypadkowy, ale przyczyny i cele mogą być tu różne. Wielkie, marki starannie planują każde swoje działanie, i dobrze szacują ryzyko. To, że decydują się na zmianę swojej dobrze wypromowanej nazwy, dowodzi, że taki proces w efekcie finalnym przynosi im odpowiednie korzyści. Zobacz jak zmienić nazwę firmy na lepszą. Renaming w praktyce.
W dzisiejszym biznesie dobra nazwa to ta, która zawsze jest gotowa na globalny sukces.
Na początek poznaj, lepiej trzy podstawowe sytuacje, w których dokonuje się zmiany nazwy firmy.
Zmiana nazwy firmy Sytuacja 1. Negatywne skojarzenia
- Utracone zaufanie nie da się w pełni odzyskać.
To sytuacja, w której wcześniejsza nazwa marki budziła tak negatywne skojarzenia, że uwierzyłeś, że jej zmiana i rozpoczęcie wszystkiego od nowa zwiększy szanse o wiele bardziej, niż próba przywrócenia dobrego imienia wcześniejszej nazwie.

Jeśli zmieniłeś nazwę z powodów złych skojarzeń, nie łącz nowej nazwy z tą wcześniejszą. Oddziel przeszłość od obecnych działań, i energicznie rozpocznij pracę nad nową jakością. Jeżeli odczuwasz potrzebę, aby wspomnieć o poprzedniej nazwie, to wyjaśnij, że zmiana nazwy podkreśla istotne zmiany w twojej firmie oraz w podejściu do klienta.
Wykorzystaj renaming jako silny sygnał tego, że marka zmieniła się na lepsze. Podkreśl jej nowe cechy i wymagania, którym ma sprostać. Zmiana nazwy firmy to zawsze zmiana całej firmy; klienci muszą to widzieć.
Sytuacja 2. Fuzje i przejęcia - Nawet zmiana
wymuszona przepisami może przynieść wiele korzyści.
Zmiana nazwy zostaje wymuszona przez firmę macierzystą, połączenie przedsiębiorstw, zmianę własności, odłączenie od marki macierzystej, prawnie wymuszoną utratę możliwości użytkowania bądź inne podobne przyczyny.

Taki renaming nie wynika już tylko z planów zarządu. Jest po części nakazany, a wyzwaniem staje się wykorzystanie tej okazji tak, aby zadziałał równie korzystnie, jak w każdym innym przypadku.

Monitoruj poziom świadomości klientów i inne czynniki popularności związane z nową marką. Kiedy osiągną odpowiedni, zakładany poziom, usuń nawiązania do wcześniejszej nazwy. Zbyt długie promowanie podwójnej nazwy może dezorientować oraz pozbawia Cię połowy reklamowego potencjału.
Pamiętaj też o komunikacji z pracownikami przejętej firmy. Powinni szybko przyzwyczaić się, że pracują już w nieco innej firmie, i polubić jej, co prawda tak nagle wdrożoną, biznesową osobowość.
Sytuacja 3. Przejrzysta optymalizacja - Gdy nazwa
nie do końca odpowiada rzeczywistości lub celom
Jeśli jesteś właścicielem kilku marek, które mają wspólne cechy lub spełniają takie samo zapotrzebowanie, możesz uprościć całą strukturę i zmniejszyć koszty poprzez fuzję pojedynczych marek w jedną.

Jeżeli zmieniłeś nazwę z powodu problemów długości lub trudności, sprawa jest bardzo prosta. Zmień nazwy marek, które poddałeś fuzji, na tą, która jest związana z twoimi innymi markami (lub marką). Gdyby wyselekcjonowane (a więc wyeliminowane) marki miały mocną pozycję na rynku i posiadały swoją wierną klientelę, podejdź do sprawy w podobny sposób, jaki został przedstawiony w poprzednim punkcie.
Specyficznym wariantem tego punktu jest sytuacja, gdy chcesz jedynie lekko zmienić starą nazwę. Warto rozważyć zmianę nazwy marki, gdy opisuje kategorię produktów, do których przestała się odnosić, lub też stała się nieprecyzyjna. Zamiast zmieniać nazwę całkowicie, postaraj się zmodyfikować już istniejącą w celu zachowania pozytywnych skojarzeń i wyeliminować odniesienia do takich właśnie kategorii produktów.
W ten sposób Apple Computer Inc. zmieniło się w Apple Inc. Producent wyjątkowych komputerów nie musiał już przedstawiać się długą nazwą, bo potencjalni klienci i tak rozpoznają markę bez problemu. Na dodatek, oferta poszerzyła się na tyle, że identyfikowanie się tylko z komputerami przestało mieć sens.
Jeżeli taki retusz zostanie zrobiony w sposób prawidłowy, pozostanie on odpowiednio dyskretny, chyba, że Twoim zamiarem było zyskanie rozgłosu. Wówczas zastosować warto bardziej efektowne środki.
Sprawdź też: Streszczona historia powstania nazwy popularnej sieci sklepów 7-eleven.
Poznaj spektakularne przykłady zmian nazw firm.
Zmieniane są nazwy całych korporacji, ich podmarek czy wyróżniających się produktów. Najczęstsze przyczyny należą to trzech opisanych powyżej, niekiedy też na decyzję o zmianie nazwy wpływa kombinacja wielu czynników.
"Giganci inwestują w zmianę nazwy dziesiątki milionów, bo wiedzą, że to doskonały interes! Philip Morris › Altria"
Zmiana podyktowana została nową strukturą własności wewnątrz koncernu oraz chęcią odcięcia się od „rakotwórczego” wizerunku. Altria dalej posługuje się markami Philip Morris czy należącego do nich Marlboro; jest to jednak tylko jeden z ich biznesów, na co akcent miała położyć właśnie nowa, nadrzędna wobec składowych spółek nazwa.
Lucky Goldstar › LG
Pierwszą nazwę francuskiego koncernu mlecznego znali zapewne głównie konkurenci. W 1994 roku marka przejęła nazwę swego najsłynniejszego jogurtu jako element identyfikujący cały koncern. Grupa Danone oraz same produkty Danone, pomimo wspólnego elementu nazwy, posługują się jednak zupełnie odrębną identyfikacją.
Datsun › Nissan
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych renamingów w historii; dla Amerykanów auta marki Datsun ciągle są jeszcze żywym wspomnieniem. Przyczyną tej odmiany była chęć wprowadzenia porządku w światowej gamie modeli oraz wypromowanie nadrzędnej marki (wcześniej, modele Datusn nie były w ogóle oznaczane marką producenta, czyli Nissana). To bardzo specyficzny przypadek, gdy nowa nazwa istniała już od dawna; zmieniła się jedynie hierarchia dwóch marek. Proces wymiany nazwy trwał wiele lat i kosztował fortunę (w tym koszty zamówionych, ale nie publikowanych już reklam Datsuna).
AIG › Sagepoint, VALIC, Chartis.
Typowy przykład wewnętrznej reorganizacji gigantycznej korporacji (w tym przypadku ubezpieczeniowej). Po kryzysie finansowym w 2008 roku zarząd AIG zadecydował o stworzeniu odrębnych marek dla różnych segmentów swojej działalności. Ma to im pomóc zdobywać zaufanie oraz nie obciążać się wzajemnie negatywnymi skojarzeniami.
BSN › Groupe Danone
Pierwszą nazwę francuskiego koncernu mlecznego znali zapewne głównie konkurenci.
W 1994 roku, marka przejęła nazwę swego najsłynniejszego jogurtu jako element identyfikujący cały koncern. Grupa Danone oraz same produkty Danone, pomimo wspólnego elementu nazwy, posługują się jednak zupełnie odrębną identyfikacją.
Ciekawa historia jednej z 3 najsłynniejszych marek świata.
Mało kto wie, że na przykład Nokia to po prostu nazwa miejscowości, w której znajdowała się fabryka firmy (nie mającej wówczas jeszcze nic wspólnego z telefonami). Z kolei nazwa ich konkurenta, Sony, zawiera już to “coś”. Po zauważeniu, że Amerykanie mają trudności z wymową nazwy jego marki, pan Kogyo zmienił dotychczasową nazwę “Totsuko” na dużo prostsze “Sony” — połączenie łacińskiegosonus (dźwięk) oraz slangowego wyrażenia sonny (jak zwracano się wówczas do chłopców). To doskonały przykład, jak nawet w bardzo zwięzłej nazwie można zawrzeć korzystne znaczenie — albo, z drugiej strony, nie zrobić nic. To dokładnie tak samo, jak dzisiejsza nazwa marki Toyota. Marka ta miała na oryginalną postać pisaną “Toyoda” (Od nazwiska założyciela).
Czy renaming może się nie udać? To proste!
– wystarczy, by zajęli się tym nieodpowiedni ludzie.
Efekty pojawią się natychmiast. Brak doświadczenia w namingu można nadrobić tylko je zdobywając (na przykład, na Twoim projekcie). To ryzyko, które można podjąć tylko nieświadomie. W praktyce, wypadki zdarzają się najlepszym. Gdy proces projektowania nazwy jest starannie przeprowadzany, zaskoczenia eliminowane jest na samym początku.
"Na przykład: Ford sprzedawał auta pod nazwą Przechodzeń"
Honda Jazz nazywała się wcześniej Fitta, co w krajach skandynawskich oznacza kobiece genitalia. Sprzedaż chipsów Bum w USA cierpiała na skojarzeniu z marginesem społecznym (“bum” oznacza właśnie osobę, z którą nie chciałbyś siedzieć w przedziale)
By nie pozostać w tyle, przykłady nieszczęśliwych nazw znajdziemy i u nas:
Kanał naukowy Discovery Science, który zmienił nazwę na SyFy, zapewne po prostu nie wziął Polski pod uwagę, podobnie w przypadku słynnego Osramu z drugiej strony, popularne nazwy parków dziecięcych typu Fartlandia zapomniały, iż dla osób anglojęzycznych “fart” niesie zupełnie inne niż u nas, bardzo niepachnące skojarzenia.
"99% powyższych przykładów wynika z trudności przeniesienia symboliki nazwy z jednego języka na drugi."
Gdy marka nie funkcjonuje w wielu różnych strefach językowych, projekt oczywiście bardzo się upraszcza (więc i tanieje). Tym niemniej, warto o nich pamiętać. Nazwa Twojej firmy powinna być zawsze gotowa na globalny sukces.
Ile kosztuje zmiana nazwy firmy?
Nazwa to najcenniejszy zasób wielkich firm i wcale nie ten najdroższy. Wybierając imię dla swojego biznesu, pamiętaj, że może Ci towarzyszyć przez 10, 20, 50 lat. Kto wie, być może przekażesz ją — wraz z całą zdobytą reputacją — dzieciom? Tak ważna jest dobra nazwa (i tyle Cię może ominąć, gdy takiej nie zdobędziesz).
Dobrze wiemy, jak trudno jest znaleźć jest doskonałe imię dla nowego biznesu – ale wiemy też, jak je znaleźć. Jeśli masz jakieś pytania lub nowe plany, zadzwoń lub napisz do nas — klikając tutaj. Pomożemy Ci z przyjemnością!