Dobry slogan aż chce się zapamiętać i komuś powtórzyć. Jeszcze lepsze są te, które zapamiętują się same. Dobry slogan potrafi towarzyszyć firmie przez lata. Niestety, słaby też. Dlatego, zanim powtórzysz swoje hasło reklamowe w setkach różnych reklam, upewnij się, że naprawdę jest tego warte. Poznaj 5 prostych zasad, bez których stworzenie trafnego hasła reklamowego może się nie udać.
Hasła reklamowe, które same zapadają w pamięć.
Sloganami posługiwano się na polu bitwy w celach identyfikacji oraz wywarcia odpowiedniego wrażenia. Od tamtych stuleci nie zmieniło się nic. Zmieniono broń – z toporów na pieniądze. Termin ten pochodzi od staroirlandzkiego “sluagh-ghairm”, dosłownie “okrzyk gospodarza”.
Nowoczesne “zawołanie wojenne”, zamiast odstraszania wrogów, służą dziś przyciąganiu klientów. Kultowe hasła reklamowe naszej ery niosą nam zapewnienie o jakości oraz wszelkich korzyściach, na jakie możemy liczyć, decydując się na daną ofertę. Co za ulga! Te wszystkie różnice i nowości nie zamazują jednej cechy rozpoznawalnego hasła. Osiągnięcie odpowiedniej zwięzłości, rozpoznawalności i skuteczności jest tak samo trudne dziś, jak i tysiąc lat temu. Jednak z pomocą naszych wskazówek, zawartych w artykule, na pewno Ci się uda. Natomiast jeżeli potrzebujesz wsparcia w stworzeniu świetnego sloganu, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc.
Poznaj 5 zasad, tworzenia hasła reklamowego,
które sprawdzają się już od ponad 100 lat!
Jednym z najstarszych haseł reklamowych jest „Czyste w 99 44/100 %”, używane w promocji mydła Ivory. Stworzył je Harley Procter, syn jednego z założycieli Procter & Gamble, zainspirowany wynikami badań swego produktu — jeszcze w XIX wieku!
"Mówiąc przewrotnie, jeśli firma jest nudna, hasło też powinno takie być."
Również to mydło było reklamowane kolejnym słynnym hasłem — Unosi się na wodzie! („It Floats!”). Przez dekady oba hasła – jedno działające na rozum, drugie na emocje — przynosiły produktowi miliony lojalnych klientów. Nie każdy zlepek słów jest skuteczny. Jak więc stworzyć hasło reklamowe? Poznaj 5 reguł, które zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu w stworzeniu hasła reklamowego:
Identyfikacja.
Dobry slogan powinien być spójny z nazwą, kontynuując bądź uzupełniając jej komunikat. Niekiedy osiąga się to umieszczając w haśle nową nazwę firmy („Citi nigdy nie śpi” — Citibank), ale to nie jedyne rozwiązanie. Mówiąc metaforycznie – slogan musi być odpowiedzią na nazwę, jej dopełnieniem i odbiciem.
Zapamiętywalność.
Ten termin został nieomal stworzony na potrzeby mówienia o markach handlowych i reklamie. Wiele sloganów jest dziś znanych niemal tak dobrze jak nazwy, którym towarzyszą („Just do it” – Nike). Pomaga tu zwięzłość, ale nie skracanie hasła na siłę. Długie hasło może zawrzeć bardziej sugestywną informację, która w praktyce okaże się trwalsza.
Korzyść.
Z punktu widzenia klienta jest to reguła nr 1. I właściwie jedyna.
Jak skorzystam na moim zakupie? Co mi da ten produkt?
Ja, ja, ja – powtarza klient. Liczy się tylko on, i jego potrzeby.
Dobry slogan musi o nich mówić.
Wyróżnienie.
Na zatłoczonym rynku nie wystarcza bycie dobrym. Bycie najlepszym też nie załatwia wszystkiego. Oprócz wartych podkreślenia zalet dobrze mieć cechy, które są inne niż u konkurencji. „Dobrą jakością w dobrej cenie” chwalą się wszyscy. Co zaś jest naprawdę Twoją wyjątkową przewagą? Jeśli jej nie masz, warto nad nią popracować.
Prostota.
Zawsze cenna, a szczególnie ważna przy sloganie.
To tylko kilka słów, które muszą mówić tyle, co płomienne przemówienie. Używaj powszechnie znanych pojęć i zwrotów. Powiedz wszystko, co trzeba, ale nic więcej. Jedno słowo to na ogół za mało.
Czy wszystkie znane slogany świata przestrzegają tych zasad? Możliwe, że nie, ale trzymając się ich masz znacznie większą szansę, by również Twoje hasło stało się sławne.
5 przykładów haseł reklamowych z prawdziwej ekstraklasy
i 10 sloganów, które ludzie wykrzykują na całym świecie.
Dobrych sloganów reklamowych jest bardzo dużo — dużo mniej zaś takich, które stały się trwałym elementem codzienności, i przeszły do mowy potocznej. Przez lata stosowania na całym świecie utrwalili je sobie nawet ci, którzy nie kupują opisywanych produktów, a nawet mówią w innym języku.
Stworzony w 1947 przez Francesa Gerety’ego, młodego copywritera z agencji N. W. Ayer&Son, slogan reklamowy wszedł do popkultury i jest wyróżniany jako najlepsze hasło reklamowe w historii (Advertising Age, 2000 r.). Chyba żadnego innego sloganu nie spotkał podobny przywilej. To wzorcowy przykład sloganu – w trzech słowach mamy zarówno nazwę produktu, jak i najważniejszą korzyść dla klienta (wartość płynącą z niezniszczalności).
To hasło słyszymy i widzimy już od lat 70-tych. Początkowo w skróconej wersji (ang. probably the best), później dodano wyraźną wzmiankę o produkcie oraz „świat”, dodający mu siły wyrazu. To kolejnych przykład dość długiego sloganu. Powstał w 1973 r. w agencji Saatchi & Saatchi.
Przykład na to, że slogan reklamowy nie musi być bardzo krótki, by być bardzo dobry. Tutaj, aby zakomunikować ważną dla klientów zaletę, zapisano całe, jak na reklamę, bardzo długie zdanie. Pokazuje to priorytety takiego projektu. Zwięzłość jest ważna, ale jeszcze ważniejsze jest znaczenie.
Zachęca nas do działania od 1988 roku, gdy sam Dan Wieden z agencji Wieden+Kennedy opracował hasło na potrzeby nowej kampanii. Podobno zainspirował się ostatnimi słowami skazanego na krzesło elektryczne; byłby to swoisty rekord; kolejny w imponującej karierze sportowej marki.
Używany już od lat 20-tych zeszłego wieku, ciągle spotykany jest w kolejnych reklamach tej amerykańskiej kawy. Karierę rozpoczął w krótkiej serii telewizyjnej; później przeszedł również do druku. W rozbudowanej wersji logo rysunek kubka nawiązuje właśnie do tego hasła (choć najczęściej używane jest logo bez grafiki).
To tylko kilka przykładów sloganów reklamowych, które okazały się skuteczniejsze od innych. Nie mają wiele cech wspólnych, poza jedną, najważniejszą – są idealnie dopasowane do marki. Poniżej genialne hasła reklamowe, które również zasługują na uznanie.
Ponieważ jesteś tego warta. Because you’re worth it.
Kocham to. I’m lovin' it.
Dobre, że palce lizać.
Finger lickin’ good.
Łączy ludzi.
Connecting people
Nie czyń zła. Don’t be evil.
Najszczęśliwsze miejsce na Ziemi.
The happiest place on earth.
Nie ma zamiennika.
There is no substitute.
Zawsze Coca-Cola.
Always Coca-Cola.
Jeśli chcesz zrobić na kimś wrażenie,
umieść go na twojej Czarnej liście.
If you want to impress someone,
put him on your Black list.
To możesz być ty..
It could be you.
Dlaczego żaden ze sloganów nie jest dobry sam w sobie?
Nie znając marki, która jest reklamowana danym hasłem, nie powinno się w ogóle go oceniać. Dobre hasło – to takie, które jest idealnie dopasowane do osobowości biznesu. Bez niej żadne hasło wiele nie pomoże, bo nie będzie miało pokrycia w praktyce.
"Samą oryginalnością rzadko się wygrywa; wyróżnić się z tłumu można przecież również na niekorzyść."
Dobrym przykładem dostosowania hasła do celu kampanii są hasła promujące VW Garbusa i trójwymiarowe kina Imax: Think Small i Think Big. Można to przetłumaczyć odpowiednio jako „myśl w małej/dużej skali”. Podobieństwo jest nie tylko słowne, ale i koncepcyjne, ale tak naprawdę te hasła są całkowicie inne. Mają bowiem zupełnie inne cele, i są do nich doskonale dopasowane. Tak działa pozycjonowanie marki.
Myśl skromnie.
Think small.
Myśl z rozmachem.
Think big.
Żadne z tych haseł nie jest lepszym wariantem jakiegoś idealnego wzoru sloganu, przydatnego w każdym przypadku. Tym niemniej, dopiero razem dają bardzo cenną lekcję — slogan nie jest dobry sam w sobie; może być dobry tylko dla konkretnej marki, kampanii czy sytuacji.
Jak często można zmieniać slogan? Jak zmienić go dobrze?
To proste – trzeba robić to tak, jak Apple. Z dobrego na dobre, i z dobrego powodu.
Oprócz haseł uniwersalnych, promujących samą markę, bardzo wiele z nich powstało dla promocji kolejnych innowacyjnych produktów.
Dobrze rozumiejąc znaczenie marketingu oraz siłę, jaką dają słowa, wspaniałe grafiki Apple zawsze były uzupełniane wspaniałymi hasłami Apple. Oto kilka z ogromnej ilości haseł reklamowych, jakimi posługiwała się słynna kalifornijska (jak z dumą podaje na swych produktach) firma. Niestety, na ogół nie trafiały one na polski rynek.
Byte into an Apple – wgryź się w Jabłko (oparte na angielskiej grze słów)
The Computer for the rest of us – Komputer dla reszty z nas
The Power to Be Your Best – Moc do bycia najlepszym
1,000 songs in your pocket – 1000 piosenek w Twojej kieszeni (odtwarzacz iPod)
There’s something in the air – coś wisi w powietrzu (laptop Macbook Air)
Beauty outside. Beast inside – piękna na zewnątrz; bestia w środku (komputer Mac Pro)
Soon there will be 2 kinds of people. Those who use computers, and those who use Apples.
Wkrótce będą dwa rodzaje ludzi; ci, którzy używają komputerów i ci używający Apple.
Gdy korzysta się z setek sloganów, nie można stosować jednego wzorca.
Wspólny za to musi być sposób myślenia o produkcie. Każda nowa wersja, aktualizacja, promocja jest odpowiednio opisana – nigdy nie żałowano energii i czasu, by opowiedzieć klientom przekonującą historię. Każde hasło jest inne, ale wszystkie dobrze dopasowane do swoich zadań.
Dlaczego Twoja marka miałaby pozostać milcząca?
Opracowanie dopasowanego do marki sloganu to żmudna i wymagająca praca. Coś jednak w tym musi być, skoro podejmują ją niemal wszystkie największe marki świata. Bez sloganu marka traci szansę na skuteczniejszą komunikację z otoczeniem.
Każdy, kto tę dyskusję potrafi wzbogacić, jest u nas zawsze mile widziany. Zapraszamy do komentowania i podawania osobistych faworytów na dole tej strony.
Czuj się swobodnie pytając nas o swój projekt — tutaj. Z przyjemnością pomożemy Ci opracować odpowiedni komunikaty na potrzeby Twojej marki.