Czy nazwa firmy jako nazwisko lub imię to dobry wybór?

Od: Iwona
Jestem dyrek­to­rem dzia­łu pro­jek­to­we­go w zna­nej mię­dzy­na­ro­do­wej fir­mie pro­du­ku­ją­cej meble. Postanowiłam zało­żyć fir­mę i pra­co­wać na wła­sny rachu­nek. Moje nazwi­sko jest już dość roz­po­zna­wal­ne w bran­ży, dla­te­go zasta­na­wiam się czy nazwi­sko to dobry pomysł na nazwę fir­my? Będę wdzięcz­na za pomoc, Iwona.
Odpowiedz na pytanie

Subscribe without commenting

avatar

Odpowiedź eksperta

Od: Adam Krauza
+9
osób uznało odpowiedź
za pomocną

Tworzenie marki wokół nazwiska to często bardzo dobre rozwiązanie. Polskie nazwiska w kategoriach mody czy projektowania będą miały jednak pewien problem.

Sygnowanie produktów imieniem i nazwiskiem to bardzo często stosowana praktyka, zwłaszcza, gdy są to produkty premium (wysokiej jakości). Od nazwiska lub imienia zaczęła się ogromna ilość wielkich marek, jak choćby Hewlett-Packard, Jacobs czy Bosch. W branży motoryzacyjnej jest to niemal standard: Renault, Citroen, Peugeot, Porsche, Honda, Toyota, Buick, Maserati, Lancia — to wszystko nazwiska założycieli tych firm.

Należy jednak być bardzo ostrożnym, jeśli nazwisko brzmi «słowiańsko», a marka ma międzynarodowe aspiracje.

Dla przykładu, Polska ma świetną reputację, jeśli chodzi o zdrową żywność. Przysłowiowy Kowalski ma więc szansę zrobić w tej kategorii wielką karierę. Natomiast, jeśli chodzi o jakość, jesteśmy niestety postrzegani bardzo słabo. To dlatego niektóre rodzime marki przyjmują np. włoskie zabarwienie; właśnie po to, by zwiększać sprzedaż w swojej kategorii (przykładem może być Gino Rossi).

Jeśli więc Twoje nazwisko brzmi dobrze, to zdecydowanie rekomenduję tą drogę do tworzenia marki. Jeśli nie, to być może warto wziąć pod uwagę artystyczny pseudonim. Tak jak robili to choćby słynni artyści; Paul Rand, Andy Warhol czy Balthus.

W tym miejscu warto zastanowić się także nad typografią identyfikacyjną w logo. Jeśli widzisz przyszłość swojej  marki jako prężną korporację, to stabilny, bezszeryfowy krój czcionki będzie bardziej odpowiedni niż styl inspirowany ręcznym pismem, i odwrotnie – odręczne pismo sprawdzi się świetnie, jeśli myślisz o swojej firmie jako o niewielkim zespole, w którym osobiście trzymasz pieczę nad jakością każdego projektu. Z przyjemnością pomożemy Ci stworzyć identyfikację oraz logo, które będzie dobrze oddawać wizerunek Twojego biznesu. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia okażą się pomocne. Oczywiście, życzę Ci dalszych sukcesów na ścieżce kariery.

Podobne tematy
Podobne pytania
Kategorie
Na górę
Która społeczność wydaje Ci się lepsza?
Zagłosuj, klikając jedną z poniższych opcji.

Pytania&Odpowiedzi
Przydatne reguły

Jak zgłaszać pytanie?
Każdego tygodnia wybierzemy kilka pytań, do których przygotujemy odpowiedzi. Zgłaszając pytanie, pamiętaj o umieszczeniu aktualnego adresu mail oraz numeru telefonu. Jeśli nie życzyłbyś sobie ich ujawniania, prosimy o odpowiednią adnotację (i podanie pseudonimu).

Staramy się, by nasze odpowiedzi mogły występować jako wyczerpujące i wiarygodne źródło informacji, oraz by nie trzeba było czekać na nie zbyt długo. Oto kilka wskazówek, jak dobrze przygotować pytanie:
  • pisz precyzyjnie i jasno. Trudno jest przygotować przydatną odpowiedź na niekonkretne pytanie.
  • zachowaj kulturę i takt. Nie zadawaj pytań, które mogą być uznane za obraźliwe.

Jak tworzyć odpowiedzi?
Twoja odpowiedź powinna być pomocna i godna zaufania.
  • skupiaj się na tym, na czym się znasz. Odpowiadaj na pytania związane z Twoją specjalnością.
  • szukaj dodatkowych źródeł, by powiększyć wartość odpowiedzi, ale nie prezentuj cudzych ustaleń jako własnych. Cytuj źródła.
  • nie atakuj społeczności poprzez publikacje mogące naruszyć czyjeś uczucia bądź łamiące prawo.

Jak wybieramy najlepsze odpowiedzi?
Zadane pytanie pozostaje «otwarte» przez pięć dni, zanim otrzyma odpowiedź. Przez ten czas zadający pytanie może spośród udzielonych wskazać «Najlepszą Odpowiedź», bądź «Brak Najlepszej Odpowiedzi» w przypadku, gdy nie znajdzie poszukiwanej informacji.

Wówczas, jako «Najlepsza» automatycznie wyróżniana jest odpowiedź, która otrzyma najwięcej pozytywnych głosów.

Jeżeli żadna odpowiedź nie otrzyma pozytywnej oceny, albo odpowiedzi w ogóle się nie pojawią, pytaniu automatycznie przypisywana jest opcja «Brak Najlepszej Odpowiedzi».

Czym są pytania bezpośrednie?
Możesz zadać pytanie nie tylko nam, ale i innemu członkowi forum. Wystarczy, że klikniesz na odpowiednią ikonkę na profilu danego autora. Odpowiedź otrzymasz na swoje konto; zarówno ona, jak i pytanie nie będą widoczne dla osób postronnych. Tak działają pytania bezpośrednie.
Utrapienia z marketingiem?
Zadaj pytanie
Tu możesz liczyć na darmową
odpowiedź od ekspertów
Obdarowywanie
Odczuwamy potrze­bę odwza­jem­nie­nia się, gdy otrzy­mu­je­my upo­mi­nek.
Czy może­my sobie na nie­go pozwo­lić? Może to być dar­mo­we kon­to, albo uak­tu­al­nie­nie. Może dar­mo­wy raport. A może kar­ta upo­min­ko­wa?

Niech to będzie coś nie­spo­dzie­wa­ne­go. Jeśli inne podob­ne usłu­gi roz­da­ją tę samą rzecz, prze­sta­je ona być upo­min­kiem – jest ocze­ki­wa­na.
Kliknij lubię to na
Pytanie.
Pomóż nam znaleźć właściwą odpowiedź na poniższe pytanie.
Twoja odpowiedź:

Imię (nick):
Adres eMail:
Źródła:
Chcesz załączyć obrazek do odpowiedzi? - Kliknij tutaj.
Twoje pytanie.

edytuj
Opisz kontekst pytania:
Imię (nick):
Adres eMail:
Otrzymaj ofertę